"Psichosocialinių paslaugų prieinamumo gerinimas onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems stiprinant NVO veiklą"

Atgal

"Psichosocialinių paslaugų prieinamumo gerinimas onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems stiprinant NVO veiklą"

Nuo 2013 01 11 iki 2014 08 09 POA kartu su partneriais – VšĮ „Tėviškės namai“ bei OHLB „Kraujas“ vykdė projektą Psichosocialinių paslaugų prieinamumo gerinimas onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems stiprinant NVO veiklą.
 
Projekto vykdytojas ir galutinis paramos gavėjas buvo Psichosocialinės Onkologijos Asociacija
Biudžetas buvo: 154.272,60 litų
Projektas buvo finansuojamas pagal Lietuvos respublikos ir Šveicarijos konfederacijos bendradarbiavimo programos Nevyriausybinių organizacijų subsidijų schemą.
Projekto Numeris: 2013-01-10 NR. CH-5-FM-1/06.
 
 
Projekto pradžioje buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 60 gydytojų bei slaugytojų, dirbančių onkologijos srityje. Šio tyrimo tikslas buvo sužinoti, kas yra sunkiausia Lietuvos medikams bendraujant su onkologiniais pacientais, kad būtų galima tinkamai parengti bendravimo įgūdžių tobulinimo mokymų programą. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad sunkiausia medikams pokalbio su pacientais metu yra paciento bei jo artimųjų emocinės reakcijos į blogą žinią – ligos diagnozę, ligos atsinaujinimą. Siekiant tobulinti bendravimo su pacientais įgūdžius, medikams taip pat svarbios temos: kaip ir kiek informacijos pateikti pacientams, kaip bendrauti su mirštančiais ligoniais, kaip suteikti viltį ligos metu.
Atsižvelgiant į Lietuvos specialistų poreikius bei remiantis Šveicarijos modeliu, projekto metu buvo sukurta bendravimo įgūdžių mokymų programa. POA nariai, psichosocialinės onkologijos specialistai susipažino su Šveicarijoje vykstančių bendravimo įgūdžių mokymų programa, bendravimo įgūdžių seminarų vedimo principais, pagrindiniais pasitaikančiais mokymų vedimo sunkumais bei jų sprendimo būdais, patys išbandė mokymų metu taikomas metodikas, turėjo galimybę įgyti patirties iš prof. Wolf Langewitz, ilgamečio Europos Bendravimo įgūdžių sveikatos apsaugoje asociacijos prezidento, vedančio mokymus medicinos personalui jau daugybę metų.
Pagal sukurtą bendravimo įgūdžių mokymų programą projekto metu surengta 10 mokymų, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 150 gydytojų bei slaugytojų, taip pat apie 30 savanorių, dirbančių onkologijos ar paliatyvios pagalbos srityse. Mokymai vyko įvairiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Alytuje, Birštone.
Mokymuose dalyvavo ir gydytojai, ir slaugytojos, tad skirtingų specialistų pokalbiai bei diskusijos suteikė galimybę susidaryti visapusiškesnį vaizdą – ko reikia sergančiam žmogui, koks bendravimas su pacientu gali padrąsinti ar, priešingai, sukelti nesusipratimų, kaip bendradarbiavimas komandoje gali paskatinti pačių specialistų geresnę savijautą bei užtikrinti pacientų poreikių patenkinimą. Mokymuose medikai dalinosi išgyventomis istorijomis, sunkiomis emocinėmis patirtimis, buvo aptariamos paliatyvių pacientų problemos, netekčių bei gedėjimo, pacientų savižudybių temos, daug dėmesio mokymuose skirta profesinio perdegimo bei jo prevencijos temai.
 
Mokymų dalyviai teigė, kad jiems ypač naudingi buvo praktiniai patarimai, kaip tvarkytis su įvairiomis emocijomis, kaip bendrauti su nerimastingais, piktais, viltį praradusiais, verkiančiais pacientais, kaip suprantamai ir struktūruotai pateikti pacientui sudėtingą medicininę informaciją. Anot prof. Wolf Langewitz, turinčio ilgametę bendravimo įgūdžių mokymų vedimo patirtį, gydytojai bei slaugytojos, dalyvavę bendravimo įgūdžių mokymuose, daugiau dėmesio skiria paciento emocinei būsenai, ramiau priima intensyvias pacientų bei jų artimųjų emocines reakcijas, daugiau laiko skiria paciento poreikiams bei klausimams, pokalbio metu neskuba ir nuolat tikslinasi, ar pacientas teisingai supranta dėstomą informaciją.
 
Projekto nuotraukų galerija:
Prof W Langewitz su POA nariais, bendravimo įgūdžių mokymų kursų dalyviais