Į prasmę orientuota terapija

Į prasmę orientuota psichoterapija vėžiu sergantiems pacientams
 
Į prasmę orientuotą psichoterapiją (IPT) kartu su kolegomis sukūrė ir išplėtojo Dr. Wiliamas Breitbartas, psichiatras, dirbantis pasaulinio garso Niujorko Memorial Sloan Ketteiring vėžio centre.
Į prasmę orientuotos psichoterapijos (IPT)  tikslas – padėti išplitusia vėžio forma sergantiems žmonėms išlaikyti arba sustiprinti gyvenimo prasmės jausmą.
Šį metodą įkvėpė Viktoro Franklio darbai. Viktoras Franklis -  psichiatras, išgyvenęs holokaustą ir po to parašęs knygą “Žmogus ieško prasmės”. Viktoro Franklio teorija teigia, kad prasmės suradimas yra pagrindinis žmogaus motyvacijos šaltinis. Franklis teigė, kad žmonės  gali surasti prasmę net didžiausios kančios laikotarpiais ir kad prasmės suradimas ne tik gali sumažinti kančią, bet galbūt ateityje net atvesti į psichologinę gerovę. Pasiremdama Franklio egzistencine teorija, liečia temas, kurios susiję su vėžio įtaka prasmės ir identiteto jausmui. 
IPT yra intervencija, kurią galima teikti individualia arba grupine forma. Randomizuoti tyrimai parodė, kad tiek individualiu, tiek grupiniu formatu IPT veiksmingai  gerina pacientų, sergančių išplitusiu vėžiu, dvasinę gerovę, gyvenimo kokybę, gyvenimo prasmės jausmą ir mažina jų nerimą.
Mokslinėje literatūroje yra pateikiama įrodymų, kad grupinė IPT yra veiksmingas gydymas, lyginant su palaikomąja grupine psichoterapija.
Grupinė IPT taip pat gali būti naudinga asmenų, kuriems nustatytas vėžys, artimiesiems.
IP individuali terapija turi 7 sesijas. IP grupinė terapija pagrįsta 8 kassavaitinėm 2 val trukmės sesijomis,  Kiekvieną sesiją sudaro atskira tema, susijusi su gyvenimo prasmės šaltiniais.  IPT metodas naudoja psicho-edukaciją ir eksperimentines technikas, kurių pagalba stengiamasi sustiprinti gyvenimo prasmės jausmą ir padėti geriau tvarkytis su vėžio liga.
 
 
Temos ir praktiniai pratimai, paprastai pateikiami grupinės IPT metu
 
1 sesija – Prasmės koncepcija ir šaltiniai.  Vyksta grupės narių prisistatymas, Pratimas “išvardink vieną ar daugiau gyvenimo patyrimų, kai gyvenimas tau buvo ypatingai svarbus ir reikšmingas,
2 sesija -   Vėžys ir prasmė. Identitetas prieš ir po vėžio diagnozės. Pratimas “parašyk 4 atsakymus į klausimą Kas aš esu?.. ir Kaip vėžys įtakojo tavo atsakymus?”
3 sesija – Istoriniai prasmės šaltiniai. Gyvenimas kaip duotybė, kurią gavome (praeityje).  Pratimas: “Kai atsigręži į savo gyvenimą, kokie yra svarbiausi tavo prisiminimai, santykiai, tradicijos ir taip toliau, kurios padrė didžiausią įtaką tam, kuo tu esi šiandieną”
4 sesija - Istoriniai prasmės šaltiniai. Gyvenimas kaip duotybė, kurią išgyvename (dabar) ir gauname (ateityje). Pratimas: “Kai apmąstai, kuo esi šiandien, kokie yra svarbiausi tavo darbai, vaidmenys ir užduotys, kuriais labiausiai didžiuojiesi?”
5 sesija – Prasmės šaltinis požiūryje, susidūrimas su savo ribomis. Susidūrimas su ribomis, kurias uždeda vėžio liga, jos prognozė ir mirtis, įžanga į tęstinumo projektą. Klausimas: “Ką laikytum “gera” arba “teisinga” mirtimi?”
6 sesija - Kūrybiniai prasmės šaltiniai, pilnas įsitraukimas į gyvenimą. Kūrybingumas, drąsa ir atsakomybė. Klausimai: “Kas yra tavo atsakomybė? Už ką ir kam tu atsakai?”
7 sesija - Patyriminiai prasmės šaltiniai, susisiejimas su gyvenimu. Meilė, gamta, menas ir humoras. Užduotis: “Išvardink tris būdus, kuriais tu” susilieti su gyvenimu” ir jautiesi labiausiai gyvas, patirdamas meilę, grožį ir jumorą…”
8 sesija - Perėjimai: apmąstymai, atspindėjimas ir viltis ateičiai.  Peržvelgiami prasmės šaltiniai, atspindimos grupėje išmoktos pamokos. Klausimas: “Ar jautiesi geriau suprantantis gyvenimo prasmės šaltinius ir ar gali pasinaudoti jais kasdieniniame gyvenime? Jei taip, tai kokiu būdu…?”
 
Pacientai, kurie serga vėžiu, turi daugybę fizinių, psichologinių, socialinių ir dvasinių problemų, rūpesčių, kuriuos reikia spręsti.  Iki šiol tik keletas psichologinių intervencijų tiesiogiai lietė dvasines problemas, psichologinė pagalba vėžio atveju  dažniausiai apima psicho-edukacines, elgesio-kognityvines  ar palaikomąsias intervencijas. Tuo tarpu  Dr. Wiliam Breitbart ir jo kolegos išvystė tokio tipo intervenciją, kurioje susiejama psichologija ir dvasingumas.